close
تبلیغات در اینترنت
مقالات تاریخی
loading...

بانک جامع اطلاعاتی مقالات طلاب حضرت صاحب الزمان(عج)

مقالات تاریخی

حدیث روز

همایش فاطمی(ویژه سخنرانان)

مدیر سایت بازدید : 778یکشنبه 24 اسفند 1393 : 23:9 نظرات ()

 

 

همایش فاطمی

نویسنده:حجت الاسلام والمسلمین جعفرپور

خلقت حضرت زهرا سلام الله علیها

1. وَ مِنْ طَرَائِفِ مَا وَجَدْتُهُ فِي حَدِيثِ سُفْيَانَ الثَّوْرِيِّ تَأْلِيفِ سُلَيْمَانَ بْنِ أَحْمَدَ الطَّبَرَانِيِّ عَنْ هِشَامِ بْنِ عُرْوَةَ عَنْ عَائِشَةَ قَالَتْ‏ كُنْتُ أَرَى رَسُولَ اللَّهِ ص يَفْعَلُ بِفَاطِمَةَ ع شَيْئاً مِنَ التَّقْبِيلِ وَ الْإِلْطَافِ فَقُلْتُ يَا رَسُولَ اللَّهِ تَفْعَلُ بِفَاطِمَةَ لَمْ أَرَكَ تَفْعَلُهُ قَبْلُ فَقَالَ يَا حُمَيْرَاءُ إِنَّهُ لَمَّا كَانَتْ لَيْلَةُ أُسْرِيَ بِي إِلَى السَّمَاءِ دَخَلْتُ الْجَنَّةَ فَوَقَفْتُ عَلَى شَجَرَةٍ مِنْ شَجَرِ الْجَنَّةِ لَمْ أَرَ شَجَرَةً فِي الْجَنَّةِ أَحْسَنَ مِنْهَا حَسَناً وَ لَا أَنْضَرَ مِنْهَا وَرَقاً وَ لَا أَطْيَبَ مِنْهَا ثَمَراً فَتَنَاوَلْتُ‏ ثَمَرَةً مِنْ ثَمَرِهَا فَأَكَلْتُهَا فَصَارَتْ نُطْفَةً فِي ظَهْرِي فَلَمَّا هَبَطْتُ إِلَى الْأَرْضِ وَاقَعْتُ خَدِيجَةَ فَحَمَلَتْ بِفَاطِمَةَ فَأَنَا إِذَا اشْتَقْتُ إِلَى الْجَنَّةِ سَمِعْتُ رِيحَهَا مِنْ فَاطِمَةَ يَا حُمَيْرَاءُ إِنَّ فَاطِمَةَ لَيْسَتْ كَنِسَاءِ الْآدَمِيِّينَ وَ لَا تَعْتَلُّ كَمَا يَعْتَلِلْنَ يَعْنِي بِهِ الْحَيْضَ‏......

تحلیل عوامل شکست ظاهری امام حسین علیه السلام در روز عاشورا

مدیر سایت بازدید : 775یکشنبه 25 آبان 1393 : 19:39 نظرات ()

نویسنده:عبدالحجت حق جو

مقدمه

یکی از عوامل شکست ظاهری امام حسین علیه السلام در روز عاشورا و حوادث پس از آن، ورود عبیداله بن زیاد به کوفه و سرکوبی شدید یاران امام علیه السلام است. خفقانی که در کوفه بعد از ورود عبیداله بوجود آمد سبب شد به یکباره ورق برگشته و همه چیز علیه امام حسین علیه السلام شود. در این نوشتار سعی می کنیم که ابتدا در مورد شخصیت عبیداله کمی توضیح داده و سپس به عواملی که سبب شد وی به عنوان والی کوفه انتخاب شود اشاره کنیم....

 


 

 

چرا کوفه توسط امام حسین علیه السلام به عنوان مقصد نهایی انتخاب شد؟!

مدیر سایت بازدید : 650یکشنبه 25 آبان 1393 : 19:13 نظرات ()

 

نویسنده:عبدالحجت حق جو[if gte mso 9]>

هر چند اصل حرکت و قیام امام حسین علیه السلام با در نظر گرفتن جنبه های الهی، سیاسی و مردمی آن مورد تایید عموم و حتی قاطبه امت اسلامی است، ولی در این میان برخی جزئیات این حرکت محل بروز سوالات متعددی واقع شده است. یکی از این سوالها علت انتخاب کوفه به عنوان مقصد نهایی برای حرکت امام حسین علیه السلام است. البته باید این نکته را در نظر داشت که آن حضرت در حرکت و قیام خود از برخی شهرهای بزرگ آن زمان عبور کردند و یا اینکه به بزرگان آنها نامه نوشتند که بعد از بررسی های انجام شده، در نهایت این مقصد را با ارسال سفیر خود مسلم بن عقیل، برای خود انتخاب کردند.....


بررسی احوال ابی جمهور احسائی و کتاب عوالی اللئالی

مدیر سایت بازدید : 741سه شنبه 20 آبان 1393 : 23:6 نظرات ()

بررسی احوال ابی جمهور احسائی
و
کتاب عوالی اللئالی

استاد: حجت الاسلام و المسلمین پاکدل
فرقه های انحرافی (صوفیه)
رشته ی مذاهب اسلامی، مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم السلام
تهیه و تنظیم: عبدالحجت حق جو
سال تحصیلی 92-93

صلح امام حسن( علیه السلام)

مدیر سایت بازدید : 696سه شنبه 20 آبان 1393 : 22:54 نظرات ()

نویسنده:عبدالحجت حق جو

چکیده
یک فرمانده ی نظامی چنانکه در بعد نظامی باید قوی باشد در بعد سیاسی هم باید قوی و ریز بین باشد. یکی از مصادیق مبارزات سیاسی هر فرمانده نظامی معاهدات نظامی است. سابقه ی صلح و معاهدات نظامی در تاریخ اسلام به عصر پیامبر گرامی اسلام صلی الله بر می گردد. عهدهایی که بین ایشان و قبایل یهود، نصارای نجران، مشرکین و... بسته شد و تا عدم پیمان شکنی آنان نیز پایدار بود. و همچنین در زمان امیرالمومنین علی علیه السلام معاهده ای بین ایشان و معاویه در جنگ صفین رخ داد. البته بايد در نظر داشته باشیم هدف اصلي نظام امامت جامعه‌سازي و صيانت از جامعة النبي است. جنگ و صلح اموري فرعي‌اند که در مسير جامعه‌سازي قرار دارند پس اگر هر کدام از ائمه علیهم السلام اقدام به جنگ یا صلح کردند وظیفه ای بوده که در این مسیر باید طی میشده که در بحث بعدی به آن خواهیم پرداخت. هر معاهده ی نظامی لزوما به این معنا نیست که پذیرندگان معاهده اقرار به شکست کرده و از حق خود بگذرند بلکه این امکان وجود دارد که این صلح مقدمه ای برای پیروزی بزرگتر یا زمینه ساز اقدامی مهم تر باشد.

مباهله پيامبر اكرم(صل الله عليه و آله) با مسيحيان نجران

مدیر سایت بازدید : 523دوشنبه 09 دي 1392 : 19:8 نظرات ()

مباهله پيامبر اكرم(صل الله عليه و آله) با مسيحيان نجران
چكيده

يكي از آيات مشهور در فضيلت علي (عليه السلام)، آيه مباهله است كه درجريان مباهله بين پيامبر (صل الله عليه واله) و مسيحيان نجران در سال دهم هجري نازل گرديد.
طبق روايات تفسيري (شيعه و سني)، در اين آيه علي (عليه السلام) به منزله جان پيامبر (صل الله عليه وآله) است.
طبيعي است كه جانشين پيامبر (ص) كسي بايد باشد كه از ديگران به ايشان، شبيه تر و نزديك تر باشد. و تعبير «نفس پيامبر (صل الله عليه و آله)» كه در اين آيه بر علي (عليه السلام) قابل انطباق است، وافي به اين مقصود است.


امام هادي(ع) پرچمدار انديشه و فرهنگ اسلامي

مدیر سایت بازدید : 446دوشنبه 25 آذر 1392 : 13:55 نظرات ()


امام هادي(ع) پرچمدار انديشه و فرهنگ اسلامي
نویسنده: ابوالفضل هادي منش

مناسبت هاي مهم عيد غدير

مدیر سایت بازدید : 462دوشنبه 25 آذر 1392 : 13:53 نظرات ()

 

 

 

مناسبت هاي مهم عيد غدير
نویسنده:
سید جواد حسینی

مقدمه

غدير خم به نصب مرتضي شد
كه روز نصب جمله اوصيا شد
ولايت عرضه شد بر هر چه هستي
فلاح و رستگاري در وَلا شد
بود عيد همه پاكان و خوبان
بحقْ روز نجات انبيا شد

غدير خطري كه مسلمين را تهديد مي كند

مدیر سایت بازدید : 495دوشنبه 25 آذر 1392 : 13:51 نظرات ()

غدير خطري كه مسلمين را تهديد مي كند

منبع: " خطري كه مسلمين را از داخل تهديد مي كرد" برگرفته از كتاب 15گفتار شهيد مطهري  

   تلخيص: زينب منتظري

انوار پريشان سوگواري خاندان سيد الشهدا(ع) در كربلا ، مدينه، كوفه وشام

مدیر سایت بازدید : 369دوشنبه 25 آذر 1392 : 13:42 نظرات ()

 

 

 

 

 

 

انوار پريشان سوگواري خاندان سيد الشهدا(ع) در كربلا ، مدينه، كوفه وشام
نویسنده:غلامرضا گلي زواره

 

ساختار حکومتي جامعه در زمان معاويه

مدیر سایت بازدید : 420دوشنبه 25 آذر 1392 : 13:37 نظرات ()

ساختار حکومتي جامعه در زمان معاويه

پژوهشگر:زهرا چزاني شراهي


 

موضع و عکس العمل امام حسين (عليه السلام) نسبت به خلافت معاويه و يزيد

مدیر سایت بازدید : 445دوشنبه 25 آذر 1392 : 13:36 نظرات ()

موضع و عکس العمل امام حسين (عليه السلام) نسبت به خلافت معاويه و يزيد
پژوهشگر: زهرا چزاني شراهي


 

سیره خانوادگی پیامبر علیه السلام با همسرانشان

مدیر سایت بازدید : 508سه شنبه 12 آذر 1392 : 13:0 نظرات ()

نویسنده:حجت الاسلام سید محسن مرتضوی

مقدمه

برای دسترسی به دیدگاه اسلام ناب در همه مراحل زندگی، باید به سیره عملی امامان معصوم علیهم السلام به عنوان جامع ترین الگو مراجعه نمود، با این هدف که دچار افراط و تفریط نشویم و سوار بر کشتی امن اهل بیت علیهم السلام به سر منزل مقصود، هدایت گردیم.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند: من عمِل علی غیر علم کان ما یُفسد أکثرُ مما یُصلح: کسی که بدون شناخت، عمل و حرکت کند، بیشتر از آنکه اصلاح کند به فساد می کشاند. و نیز می فرمایند: إن لکل شیئ دِعامةً و دعامة هذا الدین الفقه و لَفقیه واحد أشد علی الشیطان من ألف عابد: هر چیزی زیر بنا و اساسی دارد؛ زیر بنا و اساس دین اسلام، شناخت است و نقش مقاومت یک فرد دارای شناخت در برابر شیطان، از نقش هزار عابد بیشتر است.


 

حضرت محمدصلى الله عليه وآله و رويارويى با اشرافى‏گرى

مدیر سایت بازدید : 449دوشنبه 11 آذر 1392 : 15:58 نظرات ()

نویسنده:فاطمه اروجلو

رفاه‏طلبى و اشرافى‏گرى به عنوان آسيبى اجتماعى هر گاه فرد يا بخشى از جامعه را فرا گيرد، مانند ويروسى خطرناك، خيلى زود به ساير قشرها و طبقات اجتماعى منتقل شده و سلامت جامعه بشرى را تهديد مى‏كند. رهبران دينى و جامعه شناسان، اين آسيب اجتماعى را در جوامع مختلف بررسى كرده‏اند. شيوه حضرت محمدصلى الله عليه وآله به عنوان رهبرى كه مديريت كلان جامعه را عهده‏دار بود، الگوى خوبى است براى: 1- شناسايى خصيصه رفاه‏طلبى و اشرافى‏گرى در انسان‏ها و جامعه‏هاى بشرى، 2- پيش‏گيرى از ظهور روحيه اشرافى با شناخت نشانه‏هاى آن و 3- مقابله و درمان آن بر اساس روش‏هاى آن حضرت، كه براى جوامع امروزى نيز راه‏گشاست.

عبدالله بن عباس در زمان حیات رسول خدا (صلّ الله علیه و آله و سلّم) و نقش وی در روایات شیعه و اهل تسنّن

مدیر سایت بازدید : 402سه شنبه 05 آذر 1392 : 20:57 نظرات ()

عبدالله بن عباس در زمان حیات رسول خدا (صلّ الله علیه و آله و سلّم) و نقش وی در روایات شیعه و اهل تسنّن

عبدالله بن عباس در زمان حیات رسول خدا (صلّ الله علیه و آله و سلّم) و نقش وی در روایات شیعه و اهل تسنّن

عبدالله بن عباس از جمله یاران رسول خدا(ص)می باشد که تمامی مسلمین بر بزرگی او اذعان نموده اند و روایات بی شماری را از او در کتب حدیثی ،تفسیری ،فقهی نقل کرده اند ، ما در این نوشتار به بررسی این شخصیت در زمان حیات رسول خدا(ص)و نقش او در میان روایات شیعه و اهل تسنن می پردازیم...


استقرار و تحكيم خلافت در مدينه‏

مدیر سایت بازدید : 388دوشنبه 11 آذر 1392 : :16 نظرات ()

استقرار و تحكيم خلافت در مدينه‏


دكتر هادى عالم‏زاده
پيامبر خداصلى الله عليه وآله پس از هجرت به مدينه توفيق يافت تا به يارى مهاجر و انصار دشمنان اسلام (مشركان، منافقان و يهوديان) را به تسليم در برابر حكومت اسلامى مدينه وادارد و دامنه‏ى اقتدار حكومت اسلامى را تقريباً بر همه‏ى جزيرة العرب بگسترد، اما در ماه‏هاى آخر زندگى با آشوب‏هاى اهل ردّه و مدّعيان پيامبرى روبه‏رو شد و هم در اين احوال، به ملكوت اعلى پيوست. حكومت نوپاى اسلامىِ مدينه به يارى صحابه‏ى فداكار و به زعامت نخستين خليفه، براى حراست از اسلام و تحكيم حكومت مدينه به پا خاست. اين مقاله در سه محور (تجهيز جيش اسامه، ارتداد قبايل و فتوحات در خارج از مرزهاى جزيرة العرب) به تبيين اين اقدامات مى‏پردازد.

جایگاه فاطمه زهرا علیهاالسلام در آیه مباهله از نظرگاه اهل سنّت

مدیر سایت بازدید : 322چهارشنبه 13 آذر 473 : 19:15 نظرات ()

جایگاه فاطمه زهرا علیهاالسلام در آیه مباهله از نظرگاه اهل سنّت

چكیده
آیه مباهله بر صداقت و عصمت گفتارى و رفتارى اصحاب كساء علیهم‏السلام دلالت دارد. به اعتراف دانشمندان فریقین، روایات متواترى وجود دارند كه پیامبر گرامى صلى‏الله‏علیه‏و‏آله به جاى «انفسنا»، حضرت على علیه‏السلام را و به جاى «نسائنا»، حضرت فاطمه علیهاالسلام را و به جاى «ابنائنا» حضرت امام حسن و حضرت امام حسین علیهماالسلام را براى مباهله با نصاراى نجران به عنوان گواه نبوّت از میان همه امّت به همراه بردند.
برخى از دانشمندان اهل سنّت این امر را متفّقٌ علیه و برخى دیگر اجماعى مى‏دانند. روایات مباهله با بیش از 51 طریق متفاوت از 37 تن از بزرگان دین روایت شده‏اند. برخى دانشمندان اهل سنّت شبهاتى را نیز مطرح كرده‏اند، اما این شبهات هیچ پایگاه علمى ندارند.


تبلیغات

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • فیلمدرس های طبقه بندی شده زبان
 • مجمع جهانی شیعه شناسی
 • مجمع جهانی شیعه شناسی
 • مجمع جهانی شیعه شناسی
 • چت روم
 • نوای معطر الهی
 • talabe
 • منتظران ظهور
 • حوزه علمیه امام مهدی
 • علوی استدلالی
 • مدرسه علمیه اسلام شناسی حضرت (زهرا سلام الله علیها)
 • مدرسه علمیه حضرت زینب
 • مدرسه علمیه رقیه
 • مدرسه علمیه نرجس
 • گروه امنیتی آشیانه هک
 • بانک اشعار مداحان و اشعار مناسبتی
 • بانک اشعار مداحان و اشعار مناسبتی
 • ذاکرین پرتال
 • ثامن تم
 • افزایش بازدید و محبوبیت سایت در گوگل +1
 • جامعترین گالری عکس های مذهبی
 • کریم اهل بیت
 • پایگاه رسمی عفاف و حجاب
 • انصار الحسین
 • علی محمدی-طلبه ای از زنجان
 • عکسکده ، بزرگترین گالری عکس و تصویر خوانندگان ، بازیگران، هنرمندان، عکس های بامزه و طنز ، تصاویر طبیعت و والپیپر
 • پایگاه اینترنتی کورش بزرگ، پرتال سرگرمی و تفریحی، روانشناسی، سلامت، مد ، پزشکی، دکوراسیون، کامپیوتر، آشپزی، دنیای بازیگر�
 • تارنمای سرگرمی مذهبی صلوات
 • خادمان جوان حرم رضوی
 • اخلاق.نت
 • موسسه فرهنگی دارالهدی
 • مرکز تخصصی اخلاق و تربیت
 • مدرسه علمیه حضرت صاحب الزمان(عج) اصفهان
 • مدرسه عالی فقه و اخلاق
 • آل محمد(ص)
 • ذاکــــــریــــن گـــــــیلان
 • پایگاه اینترنتی حامیان حجاب
 • دستنوشتـﮧ هاے محمدجواد میرزابیگے
 • پرواز جـوان
 • ☫ مقر افسران جنگ سایبری ☫
 • تحـلیلگر بسـیجی
 • حامیان ولایت سیّد علی
 • تـ ع ـجیل | TaaJiL
 • مقتدر مظلوم | Mazloum.Ir
 • خـــــادم بچه ارزشی ها
 • سایت جامع مذهبی
 • پایگاه رسمی عفاف و حجاب
 • به سوی نور
 • بیداری اسلامی|جنبش اسلامی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • نظرسنجی
  به نظر شما مقالات ارائه شده در این سایت در چه سطحی هستند؟
  آمار سایت
 • کل مطالب : 220
 • کل نظرات : 34
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 605
 • آی پی امروز : 33
 • آی پی دیروز : 54
 • بازدید امروز : 200
 • باردید دیروز : 778
 • گوگل امروز : 6
 • گوگل دیروز : 18
 • بازدید هفته : 2,861
 • بازدید ماه : 8,616
 • بازدید سال : 17,645
 • بازدید کلی : 271,956
 • کدهای اختصاصی
  تماس با ما